Job 2.0

در حال حاضر سیستم سنتی شغل در حال تغییر است و ما در مرحله گذار از Job 1.0 به Job 2.0 هستیم. عصرJob 1.0  بسیار ساده است.
ما متولد می‌شویم، به مدت تقریبا 10 سال تحصیل می‌کنیم و سپس در یک رشته به صورت تخصصی پای به دانشگاه می‌گذاریم و تبدیل به یک برنامه نویس٬ آرشیتکت، عکاس، معلم، پزشک، حسابدار، و... می‌شویم.

اولین دلیل شکل گیری Job 2.0 اینترنت هست و دلیل بعدی افزایش مهارت‌های ما در همه چیز.
اگر چه تبدیل شدن به یک جراح مغز و یا یک پیانیست حرفه‌ای بسیار سخت می‌باشد اما در زندگی کارهایی هستند که نیاز به مطالعه و تلاش خیلی زیاد ندارند.
مثلا ما می‌توانیم با صرف تقریبا 3 هفته یاد بگیریم که چطور ویدئو‌ها را Edit می‌کنند و یا تصاویر 3D بسازیم و حتی برنامه نویسی کنیم.
ابزارهای ما با قدرت زیاد در حال افزایش هستند اما به همین صورت یادگیری این ابزار‌ها هم آسان می‌شود٬ کافیست در مدرسهٔ گوگل یا یوتوب ثبت نام کنید!
در دوره Job 2.0 فرصت‌های شغلیی وجود دارد که ما را از یک کارمند، فرد شاغل و یا شخصی که در حرفه‌ای مشغول کار هست، بیشتر می‌کند. 
یک نقشه کش کارهای بیشتری از یک نقشه کش عادی برای انجام دادن دارد. این شخص می‌تواند درمارکت‌های دیگر حضور داشته باشد و پیشنهادهای بیشتری را تجربه کند.
یک آرشیتکت فقط ساختمان‌ها را طراحی نمی‌کند، بلکه این افراد می‌توانند در طراحی شهر‌ها، اسباب منزل، کتاب‌ها و گجت‌ها هم فعالیت کنند. 

بیل گیتس در نقل قولی می‌گوید:
هم‌اکنون در زمانی فوق‌العاده برای وارد شدن به دنیای تجارت هستیم٬ زیرا تغییراتی که در 10 سال گذشته در دنیای تجارت بوجود آمده، بیشتر از کل تغییرات 50 سال گذشته است.

تغییرات در دنیای تکنولوژی و ارتباطات در تمام کسب و کار‌ها تجلی یافته است٬ از بازاریابی٬ مدیریت یا دنیای پزشکی گرفته تا صنایع مختلف؛ همه و همه تحت تاثیر این تغییرات هستند. درک کردن و استفاده کردن از این تغییرات در تکنولوژی برای هر صاحب کسب و کار٬ کارمند٬ کارگر و یا سرمایه گذاری لازم است در صورتی که آن‌ها بخواهند تجارت خود را رشد دهند و مشتری و سود بیشتر جذب کنند.


دسترس پذیری
پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی‌های همراه به کارفرما٬ کارمند و مشتری اجازه می‌دهد که با یکدیگر با استفاده از راه‌های جدید‌تر و سریع‌تر ارتباط برقرار کنند.
Laptop ، Tablet ،  Smartphone و... باعث بوجود آمدن مرحله‌ای جدید در دنیای تجارت شده‌اند. چندی پیش گارتنر پیش بینی کرده بود که تا سال 2013 نیروی کار 80%  بیزینس‌ها از تبلت‌ها استفاده خواهند کرد! و این یعنی کسانی که نتوانند خود را رفرم یا اصلاح کنند در کسب و کار فعلی یا آیندهٔ خود جایی نخواهند داشت. 
به‌ کارگیری تغییرات تکنولوژی در نوع تعامل و ارتباط شرکت‌ها با مشتریان باعث به روز نگه داشتن آن‌ها با آخرین اخبار و اطلاعات شده است. گرفتن داده‌ها و اطلاعات از رفتار و نیاز مشتری٬ شرکت‌ها را در جهت رفع نیازهای آن‌ها هدایت کرده است. در دنیا دانشی به نام داده کاوی (Data Mining) وجود دارد که می‌تواند به کسب و کارهای مختلف کمک کند. خیلی از کسب و کار‌ها هم اکنون از ابزارهای شبکه‌های اجتماعی (Social Networking) مثل توییتر٬ فیس بوک و... برای ارتباط سریع با مشتری‌ها و دریافتن چگونگی بهبود شرکت خود استفاده می‌کنند و جای تأسف دارد که این سرویس‌ها در ایران مسدود می‌باشند و فقط از یک بعد قضیه به آن نگاه شده است.

فواید
سرعت یک عامل کلیدی در دنیای تجارت و دنیای تکنولوژی است. شرکت‌هایی که بطور دائم محصولات و تکنولوژی‌های خود را گسترش می‌دهند شانس رسیدن به خواسته‌های مشتریان خود را دارند. تغییرات در تمام اشکال تکنولوژی امروزه به کارکنان اجازهٔ ارتباط سریع و آسان با یکدیگر و مشتریان می‌دهد. پیشرفت‌ها به خصوص در دنیای ارتباطات باعث بوجود آمدن فرصت‌هاش شغلی بیشتر شده است٬ همچنان که خیلی از شرکت‌ها به کارکنانشان اجازه فعالیت سیار می‌دهند و یک کارمند حتما نباید برای کیفیت شغل خود در یک مکان مشخص باشد. این ویژگی باعث شده است که تجارت‌های کوچک بتوانند با تجارت‌های بزرگ رقابت کنند.


فصل جدیدی از تجارت
پیشرفت‌های تکنولوژی هم‌اکنون با تجارت و بازاریابی در یک فصل مشترک بزرگ هستند. بیشتر شرکت‌ها به شناخت کافی درباره ارزش داشتن یک وب سایت به‌ روز و دیگر تعاملات آنلاین رسیده‌اند. تغییرات در تکنولوژی فرصت پر رنگ‌تر بودن را به اینترنت داده است٬‌ کسب و کار‌ها این فرصت را به دست خواهند آورد که با کارمندان خود٬ رقبا و مشتریان تعامل مستقیم بیشتری داشته باشند.
این تغییرات می‌تواند به دنیای تجارت در جهت شفاف شدن بیشترو پیش به‌ سوی رشد و توسعه که برای کارکنان و هرکسی که نیاز به سرویس‌های ارائه دهندهٔ آنان می‌باشد مفید است کمک کند.

نویسنده: مهرداد نایب

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر